http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v-vaEdHmH1w
Salam berkenalan kepada semua... Nama: Law Siew Lie No Matriks: D20102046549
Sunday, 11 December 2011
Skor A untuk Pemahaman BM
Rancangan Pengajaran Harian Sains
Tajuk: Menguji kanji di dalam daun
Sub Topik: Tumbuh-tumbuhan
Tarikh: 28-10-2011 (JUMAAT)
Masa: 1020 - 1050
Tempoh: 30 minit
Tahun: Empat
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
i. menguji kanji di dalam daun.
ii. menjalankan eksperimen dengan betul.
iii. melalui kaedah inkuiri-penemuan dapat membuat rumusan
bahawa kanji terdapat di dalam daun.
Hasil Pembelajaran: Murid-murid dapat mengenalpasti kanji di dalam daun melalui
eksperimen.
Pendekatan/Kaedah/Strategi: Kaedah Inkuiri-Penemuan
Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti
pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan/BBM
|
Set induksi (5minit)
|
Mengenal pasti jenis
daun
|
1. Guru memberikan beberapa jenis
daun kepada murid.
2. Murid diminta meneka jenis daun tersebut.
3. Murid diminta melekatkan jawapan yang
diteka oleh mereka di papan tulis.
4. Guru mengaitkan aktiviti yang dijalankan
dengan tajuk pelajaran hari ini.
|
· Daun
|
Langkah 1 (20minit)
|
Menjalankan kaedah
inkuiri-penemuan
|
1. Murid diminta menjalankan eksperimen
untuk menguji kanji
di dalam daun
2. Guru mengedarkan semua
peralatan yang diperlukan
kepada murid-murid.
3. Murid-murid
menjalankan eksperimen dalam
kumpulan.
|
·Mikroskop
·Daun
|
Langkah 2 (3 minit)
|
Mengelaskan ciri-ciri kanji
dalam daun.
|
1. Guru menerangkan
ciri-ciri kanji di
dalam daun.
2. Guru
memerhatikan hasil kerja
murid.
3. Guru
menunjukkan contoh daun kepada
murid.
|
·Daun
|
Penutup
(2minit)
|
Rumusan
Isi
pelajaran
|
1. Guru membuat rumusan akhir isi
pelajaran.
2. Murid dikehendaki mencari perkataan
tersembunyi dan mengelaskan perkataan itu mengikut kumpulannya.
|
Refleksi
Murid-murid berasa seronok dan terhibur apabila menjalankan ekperimen. Objektif dikatakan tercapai kerana murid dapat mengesan kanji yang ada dalam daun.
..
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MALAYSIA
DARJAH: LIMA
TEMPAT:
BILIK DARJAH TAHUN
ENAM
TARIKH: 01 NOVEMBER 2011
MASA: 1055 –
1125 (30
MINIT)
BILANGAN PELAJAR:
8 ORANG
TEMA / TAJUK:
MEMAHAMI PERBUALAN
OBJEKTIF: Di AKHIR
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN,
MURID DAPAT:
I. MENJAWAB SEKURANG-KURANGNYA LIMA
SOALAN YANG BERASASKAN
DIALOG DIGUNAKAN DALAM
MAIN PERANAN.
BAHAN SUMBER: KAD
GAMBAR ENCIK ASMAN
DAN ISTERINYA, ANAKNYA
ALI DAN RAKANNYA
AH SENG.
NILAI: HORMAT-MENGHORMATI, KERAJINAN
DAN BEKERJASAMA.
Peringkat
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set
Induksi
(2
minit)
|
1. Guru
menunjukkan kad-kad gambar
Encik Asman dan
isteri, Ali dan
Ah Seng.
|
1. Murid
memerhati dan menjawab
soalan guru.
|
Langkah I
(15 minit)
|
1. Tiga
orang murid lelaki
dan seorang murid
perempuan diminta keluar.
2. Guru
menerangkan plot main
peranan di mana
Encik Asman sedang
menasihati anaknya supaya
belajar dengan tekun.
Isterinya mengulas lagi
sebab Ali perlu
rajin belajar agar
memperolehi prestasi yang
cemerlang. Ah Seng,
rakan Ali sentiasa
belajar bersama Ali.
Akhirnya kedua-dua murid
itu berjaya memasuki
university di seberang
laut.
|
1. Murid
mendengar dan menyoal.
|
Langkah II
(10
minit)
|
1. Guru menerangkan
watak bagi setiap
orang murid.
2. Guru
meminta murid duduk
di dalam kumpulan
dan berbincang tentang
main peranan itu.
|
1. Murid
mendengar dengan teliti.
2. Murid
berbincang tentang main
peranan itu.
|
Penutup
(3
minit)
|
1. Guru
membuat kesimpulan setelah
menjalankan sesi soal
jawab.
|
1. Murid
menjawab soalan guru
dengan sopan.
|
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan
Rancangan
Pengajaran Harian Kajian
Tempatan
MATAPELAJARAN: KAJIAN TEMPATAN
DARJAH: EMPAT
TEMPAT:
BILIK DARJAH TAHUN
EMPAT
TARIKH:
5 OKTOBER 2011
MASA: 0820 –
0920 (60
minit)
BILANGAN PELAJAR:
8 orang
TEMA / TAJUK:
KELUARGA ASAS
SUB TAJUK: KELUARGA
OBJEKTIF KHAS: Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
A) Menyebut ahli-ahli
dalam keluarga asas.
B) Menjalankan aktiviti
dengan baik.
Peringkat
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Guru
menunjukkan gambar foto
ayah, emak dan
tiga orang anak.
2. Guru
menjalankan aktiviti soal-jawab
dengan murid.
Contoh: Apa
yang murid dapat
perhatikan dalam gambar?
|
1. Murid-murid
memerhati dan menyoal
guru.
2. Murid
menjawab soalan guru.
Contoh: Ibu,
bapa dan anak-anak.
|
Langkah 1
(20 minit)
|
1. Guru
memilih lima orang
murid. Guru menentukan
watak bagi ayah,
emak dan anak-anak.
2. Guru
member arahan dengan
jelas.
3. Guru
memulakan sesi simulasi.
4. Aktiviti
dijalankan secara bergilir
dengan watak ditukar.
|
1. Murid-murid
mengangkat tangan agar
dipilih sebagai peserta.
2. Pelakon-pelakon mendengar
arahan guru dengan
jelas.
3. Pelakon-pelakon memulakan
simulasi dengan situasi
di mana ayah
sedang menasihati anak-anak
supaya lebih tekun
dalam pelajaran mereka.
4. Murid
berlakon mengikut watak
yang dipegang.
|
Langkah II
(5 minit)
|
1. Guru
meminta murid-murid member ulasan
tentang simulasi tersebut.
|
1. Murid-murid
memberi ulasan.
|
Langkah III
(20 minit)
|
1. Guru
member penerangan tentang
sebuah keluarga asas
serta peranan seorang
bapa dan emak.
2. Guru
mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.
|
1. Murid-murid
mendengar penenragan serta
menyoal jika tidak
faham.
2. Murid-murid
menjawab soalan dalam
lembaran kerja.
|
Langkah IV
(10minit)
|
1. Guru
membuat rumusan tentang
apa itu sebuah
keluarga asas.
2. Guru
memberi penerangan kepada
murid-murid kerana telah
mengambil bahagian.
|
1. Murid-murid
mendengar dan membuat
catatan.
2. Murid-murid
bertepuk tangan.
|
Refleksi
Semasa menjalankan
aktiviti pengajaran tentang
topik ini, murid-murid
berasa seronok dan
melibatkan diri secara
langsung dalam aktiviti
simulasi. Keadaan ini
membantu saya menjayakan
aktiviti pengajaran dan
pembelajaran. Selain itu,
murid-murid juga berlakon
dengan baik..
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
MATAPELAJARAN: MATEMATIK
DARJAH: ENAM
TEMPAT:
BILIK DARJAH TAHUN
ENAM
TARIKH: 10 NOVEMBER 2011
MASA: 1155 –
1225 (30
minit)
BILANGAN PELAJAR:
8 orang
TEMA / TAJUK:
Nombor Bulat
SUB TAJUK: Tambah dalam
lingkungan 1000000
OBJEKTIF KHAS: Diakhir
pengajaran dan pembelajaran murid dapat
:
A) Menguasai pengetahuan:
1) Menambah.
2) Menjalankan
aktiviti dengan baik.
B)
Menguasai kemahiran :
1)
Menambah sebarang dua
nombor dengan mengumpul
semula.
2)
Menambah nombor tujuh
digit dengan nombor
hingga tujuh digit.
C)
Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran kreatif.
1) Berhati-hati.
2) Tekun.
3)
Berterima kasih.
4) Bijak
BAHAN PERALATAN DAN BAHAN SUMBER: Buku teks,
papan hitam, kad
nombor, lembaran kerja,
buku kerja dan
kapur berwarna.
PENGETAHUAN SEDIA ADA: Murid
telah mempelajari operasi
tambah dalam lingkungan
enam digit semasa
Tahun Lima.
Langkah
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pembelajaran dan Pengajaran
|
Catatan
|
|||
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Pelajar
|
|||||
Set
Induksi
(3
minit)
|
1.Menerangkan operasi
tambah
|
1.
Guru memberi salam dan bertanyakan khabar kepada murid-murid.
2.
Guru menunjukkan kad nombor
kepada murid-murid.
Contoh
1:
4. Guru
minta murid-murid menyebut
hasil tambah dua nombor
dalam kad.
5. Guru minta murid-murid memberi tepukan apabila jawapan yang diberi adalah betul.
6.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini iaitu
`Tambah dalam lingkungan
1000000.”
|
1. Murid menjawab
salam guru dengan
berdiri.
3.Murid membaca
nombor yang dicatat dalam kad nombor.
4.
Murid menjawab soalan guru
dengan menyebut jumlah
hasil tambah dua
nombor iaitu 1
juta.
5. Murid memberi tepukan semangat apabila rakan memberi jawapan yang betul. |
Strategi
/ Teknik :
Kontekstual
Sumber
:
1.
Kad nombor
|
||
Langkah
1
(8
minit)
|
Menerangkan konsep
operasi tambah
-
Murid perlu mula tambah di sebelah kanan.
- Murid perlu berhati-hati ketika kumpul
semula.
|
1. Guru menerangkan langkah menjawab
soalan operasi tambah
yang betul.
2.
Guru menyoal murid hasil tambah
setiap nombor.
3. Guru menerapkan
nilai
berhati-hati dan rajin kepada murid-murid semasa menjalankan
aktiviti pengajaran dan
pembelajaran.
|
1.
Murid mendengar penerangan guru dengan
teliti.
2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh
guru.
3. Murid mendengar penjelasan
guru dengan teliti
kemudian menjawab soalan.
|
Strategi
/ Teknik :
Sumbangsaran
/
mengcungkil idea
Sumber
:
1.
Buku teks.
|
||
Langkah
2
Aktiviti menguji
kefahaman
(10
minit)
|
1.
Menjawab soalan di
papan hitam untuk
menguji kefahaman murid.
|
1. Guru melekatkan kad
nombor di papan
hitam.
a.35892 +
154176 =
b.6531
+ 276254 =
c.43891 + 695347
=
d.375636
+ 462307 =
e.650321 + 439625
=
3. Murid-murid
yang disebut nama menjawab soalan
di papan hitam.
4. Guru
minta murid menjawab
soalan dengan berhati-hati dan jangan cuai.
5. Guru menyemak jawapan
bersama dengan murid-murid.
6. Murid-murid
yang dapat menjawab
soalan dengan betul
diberi tepukan dan
hadiah.
|
1.
Murid memerhatikan kad nombor
yang dilekat di
papan hitam
2. Murid mendengar
dan mengikut arahan guru dengan teliti.
3. Murid
menjawab soalan di
papan hitam apabila
disebut nama.
4. Murid
menjawab soalan dengan
berhati-hati.
5. Murid
membaca jawapan satu
demi satu dibawah
bimbingan guru.
6. Murid
menepuk tangan apabila
kawan member jawapan
yang betul dan menerima
hadiah daripada guru.
|
Strategi
/ Teknik :
Pembelajaran
Koperatif
(kad nombor)
Kecerdasan
Pelbagai
Sumber
:
1.kad nombor
2.
kapur berwarna
Nilai: Berhati-hati
|
||
Langkah
3
Aktiviti “Puzzle”
(7
minit)
|
1. Tulis nombor 1 hingga 8 dalam kotak grid.
|
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
setiap murid.
2.
Guru meminta murid melengkapakan
lembaran kerja dalam
tempoh masa yang
ditetapkan.
3.
Guru mengutip lembaran kerja.
4. Guru menyemak jawapan
murid bersama dengan
murid.
5.
Guru memberi hadiah kepada murid yang
dapat mengisi petak dengan
jawapan yang betul.
|
1.
Murid memerhatikan lembaran kerja
yang diedarkan oleh
guru.
2.
Murid mengisi kotak grid dalam
lembaran kerja dengan
tekun.
3.
Murid menghantar lembaran kerja
kepada guru.
4.
Murid memerhatikan jawapan
yang diberi oleh
rakan lain.
5.
Murid mengucapkan terima kasih kepada guru
setelah menerima hadiah
daripada guru.
|
Strategi
/ Teknik :
Uji kecerdasan
Sumber
:
1.
Lembaran kerja
Nilai: Tekun
Nilai: Berterima
kasih
|
||
Penutup
Aktiviti mengira
(2
minit)
|
1. Guru
menunjukkan kad nombor
kepada murid.
Kad nombor
3. Guru
minta murid menyebut hasil tambah
dua kad nombor.
5. Guru
minta murid memberi
tepukan semangat untuk
diri sendiri.
6. Guru
mengaitkan aktiviti dengan
menjalankan aktiviti soal-jawab.
Guru:
Murid, apa yang
anda semua telah
pelajari hari ini?
7. Guru
minta murid menyiapkan
latihan dalam buku
kerja dan hantar
pada keesokan hari.
|
1. Murid
memerhatikan kad nombor
yang ditunjukkan oleh
guru.
2. Murid
mengira dua nombor
dalam kad.
3. Murid
menyebutkan jawapan masing-masing.
4. Murid
berasa gembira apabila
dipuji.
5. Murid
memberi tepukan semangat
untuk diri sendiri.
6. Murid
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru.
Murid: Tambah
sehingga 1 juta
cikgu.
7. Murid
menjawab soalan dalam
buku kerja dengan
tekun.
|
Nilai: Bijak
Nilai: Tekun
|
Refleksi
Murid dapat menambah dengan betul. Ketika menjalankan operasi tambah, murid dapat menyebut dan mengira dengan betul. Selain itu, kawalan kelas adalah lancar dan tidak ada gangguan kerana murid kurang. Objektif tercapai kerana murid telah belajar operasi tambah sebelum ini dengan nilainya sehingga puluh ribu.
Subscribe to:
Posts (Atom)