RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MALAYSIA
DARJAH: LIMA
TEMPAT:
BILIK DARJAH TAHUN
ENAM
TARIKH: 01 NOVEMBER 2011
MASA: 1055 –
1125 (30
MINIT)
BILANGAN PELAJAR:
8 ORANG
TEMA / TAJUK:
MEMAHAMI PERBUALAN
OBJEKTIF: Di AKHIR
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN,
MURID DAPAT:
I. MENJAWAB SEKURANG-KURANGNYA LIMA
SOALAN YANG BERASASKAN
DIALOG DIGUNAKAN DALAM
MAIN PERANAN.
BAHAN SUMBER: KAD
GAMBAR ENCIK ASMAN
DAN ISTERINYA, ANAKNYA
ALI DAN RAKANNYA
AH SENG.
NILAI: HORMAT-MENGHORMATI, KERAJINAN
DAN BEKERJASAMA.
Peringkat
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set
Induksi
(2
minit)
|
1. Guru
menunjukkan kad-kad gambar
Encik Asman dan
isteri, Ali dan
Ah Seng.
|
1. Murid
memerhati dan menjawab
soalan guru.
|
Langkah I
(15 minit)
|
1. Tiga
orang murid lelaki
dan seorang murid
perempuan diminta keluar.
2. Guru
menerangkan plot main
peranan di mana
Encik Asman sedang
menasihati anaknya supaya
belajar dengan tekun.
Isterinya mengulas lagi
sebab Ali perlu
rajin belajar agar
memperolehi prestasi yang
cemerlang. Ah Seng,
rakan Ali sentiasa
belajar bersama Ali.
Akhirnya kedua-dua murid
itu berjaya memasuki
university di seberang
laut.
|
1. Murid
mendengar dan menyoal.
|
Langkah II
(10
minit)
|
1. Guru menerangkan
watak bagi setiap
orang murid.
2. Guru
meminta murid duduk
di dalam kumpulan
dan berbincang tentang
main peranan itu.
|
1. Murid
mendengar dengan teliti.
2. Murid
berbincang tentang main
peranan itu.
|
Penutup
(3
minit)
|
1. Guru
membuat kesimpulan setelah
menjalankan sesi soal
jawab.
|
1. Murid
menjawab soalan guru
dengan sopan.
|
Refleksi
No comments:
Post a Comment