http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v-vaEdHmH1w
Rancangan Pengajaran Sekolah Rendah
Salam berkenalan kepada semua... Nama: Law Siew Lie No Matriks: D20102046549
Sunday 11 December 2011
Skor A untuk Pemahaman BM
Rancangan Pengajaran Harian Sains
Tajuk: Menguji kanji di dalam daun
Sub Topik: Tumbuh-tumbuhan
Tarikh: 28-10-2011 (JUMAAT)
Masa: 1020 - 1050
Tempoh: 30 minit
Tahun: Empat
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
i. menguji kanji di dalam daun.
ii. menjalankan eksperimen dengan betul.
iii. melalui kaedah inkuiri-penemuan dapat membuat rumusan
bahawa kanji terdapat di dalam daun.
Hasil Pembelajaran: Murid-murid dapat mengenalpasti kanji di dalam daun melalui
eksperimen.
Pendekatan/Kaedah/Strategi: Kaedah Inkuiri-Penemuan
Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti
pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan/BBM
|
Set induksi (5minit)
|
Mengenal pasti jenis
daun
|
1. Guru memberikan beberapa jenis
daun kepada murid.
2. Murid diminta meneka jenis daun tersebut.
3. Murid diminta melekatkan jawapan yang
diteka oleh mereka di papan tulis.
4. Guru mengaitkan aktiviti yang dijalankan
dengan tajuk pelajaran hari ini.
|
· Daun
|
Langkah 1 (20minit)
|
Menjalankan kaedah
inkuiri-penemuan
|
1. Murid diminta menjalankan eksperimen
untuk menguji kanji
di dalam daun
2. Guru mengedarkan semua
peralatan yang diperlukan
kepada murid-murid.
3. Murid-murid
menjalankan eksperimen dalam
kumpulan.
|
·Mikroskop
·Daun
|
Langkah 2 (3 minit)
|
Mengelaskan ciri-ciri kanji
dalam daun.
|
1. Guru menerangkan
ciri-ciri kanji di
dalam daun.
2. Guru
memerhatikan hasil kerja
murid.
3. Guru
menunjukkan contoh daun kepada
murid.
|
·Daun
|
Penutup
(2minit)
|
Rumusan
Isi
pelajaran
|
1. Guru membuat rumusan akhir isi
pelajaran.
2. Murid dikehendaki mencari perkataan
tersembunyi dan mengelaskan perkataan itu mengikut kumpulannya.
|
Refleksi
Murid-murid berasa seronok dan terhibur apabila menjalankan ekperimen. Objektif dikatakan tercapai kerana murid dapat mengesan kanji yang ada dalam daun.
..
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MALAYSIA
DARJAH: LIMA
TEMPAT:
BILIK DARJAH TAHUN
ENAM
TARIKH: 01 NOVEMBER 2011
MASA: 1055 –
1125 (30
MINIT)
BILANGAN PELAJAR:
8 ORANG
TEMA / TAJUK:
MEMAHAMI PERBUALAN
OBJEKTIF: Di AKHIR
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN,
MURID DAPAT:
I. MENJAWAB SEKURANG-KURANGNYA LIMA
SOALAN YANG BERASASKAN
DIALOG DIGUNAKAN DALAM
MAIN PERANAN.
BAHAN SUMBER: KAD
GAMBAR ENCIK ASMAN
DAN ISTERINYA, ANAKNYA
ALI DAN RAKANNYA
AH SENG.
NILAI: HORMAT-MENGHORMATI, KERAJINAN
DAN BEKERJASAMA.
Peringkat
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set
Induksi
(2
minit)
|
1. Guru
menunjukkan kad-kad gambar
Encik Asman dan
isteri, Ali dan
Ah Seng.
|
1. Murid
memerhati dan menjawab
soalan guru.
|
Langkah I
(15 minit)
|
1. Tiga
orang murid lelaki
dan seorang murid
perempuan diminta keluar.
2. Guru
menerangkan plot main
peranan di mana
Encik Asman sedang
menasihati anaknya supaya
belajar dengan tekun.
Isterinya mengulas lagi
sebab Ali perlu
rajin belajar agar
memperolehi prestasi yang
cemerlang. Ah Seng,
rakan Ali sentiasa
belajar bersama Ali.
Akhirnya kedua-dua murid
itu berjaya memasuki
university di seberang
laut.
|
1. Murid
mendengar dan menyoal.
|
Langkah II
(10
minit)
|
1. Guru menerangkan
watak bagi setiap
orang murid.
2. Guru
meminta murid duduk
di dalam kumpulan
dan berbincang tentang
main peranan itu.
|
1. Murid
mendengar dengan teliti.
2. Murid
berbincang tentang main
peranan itu.
|
Penutup
(3
minit)
|
1. Guru
membuat kesimpulan setelah
menjalankan sesi soal
jawab.
|
1. Murid
menjawab soalan guru
dengan sopan.
|
Refleksi
Subscribe to:
Posts (Atom)