Rancangan Pelajaran Harian MataPelajaran Sains
Tarikh dan
hari : 3
Oktober 2011 (Isnin)
Masa:
0850 – 0950 (60 minit)
Bilangan
murid: 8 orang
Tahun: Tiga
Tajuk:
Ciri-ciri luaran haiwan
Objektif
Pembelajaran: Memerhati dan mengenali
ciri-ciri luaran haiwan
Hasil pembelajaran: Di akhir pelajaran
murid dapat:
1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran
haiwan.
2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri luaran
haiwan
3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual
4. Menerangkan
persamaan dan perbezaan
di antara haiwan
berdasarkan jadual.
Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
|
Catatan/BBM
|
Set induksi (5minit)
|
Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan
|
1. Guru memberikan pantun teka-teki
mengenai haiwan kepada 5 orang murid.
2. Murid diminta meneka jawapan bagi teka-teki
tersebut.
3. Murid diminta melekatkan 5 jawapan (kad gambar
haiwan) yang diteka oleh mereka di papan tulis.
4. Guru mengaitkan aktiviti yang dijalankan dengan
tajuk pelajaran hari ini.
|
.·Kad pantun teka-teki ·Kad gambar haiwan
|
Langkah 1 (10minit)
|
Menyenaraikan ciri-ciri luaran haiwan
|
1. Murid diminta menyenaraikan ciri-ciri luaran
haiwan.
2. Guru menunjukkan ciri-ciri luaran haiwan yang
telah disebutkan oleh murid dalam bentuk peta minda.
|
· Power point slide
|
Langkah2 (20minit)
|
Mengelaskan ciri-ciri luaran haiwan
mengikutkumpulannya.
|
1. Setiap murid diberikan sekeping
gambar haiwan.
2. Murid-murid diminta menyebutkan
ciri-ciri luaran yang terdapat pada setiap haiwan tersebut.
3. Guru menyediakan 5 stesen mengikut
ciriciri luaran haiwan iaitu:
i. Stesen1: Haiwan yang mempunyai kaki empat
dan berbulu halus.
ii. Stesen2: Haiwan yang berkaki dua dan berbulu
pelepah
iii. Stesen3: Haiwan yang mempunyai banyak kaki
iv. Stesen4: Haiwan yang mempunyai cangkerang
v. Stesen5: Haiwan yang tiada kaki dan bersisik
4. Sambil memegang gambar,murid-murid
diminta bergerak ke stesen yang berkaitan dengan ciri-ciri luaran yang terdapat
pada haiwan yang dipegang oleh mereka.
|
·Kad gambar haiwan
|
Langkah3
(20minit)
|
Persamaan
dan
perbezaan
haiwan
|
1. Guru melekatkan gambar haiwan
pada papan tulis.
2. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
3. Murid diminta mengelaskan haiwan-haiwan
yang dilekatkan di papan tulis kepada lima kumpulan di dalam manila kad iaitu:
i. Haiwan yang mempunyai kaki empat
dan berbulu halus.
ii. Haiwan yang berkaki dua dan
berbulu pelepah.
iii. Haiwan yang mempunyai banyak
kaki
iv. Haiwan yang mempunyai cangkerang
v. Haiwan yang tiada kaki dan bersisik.
4. Wakil setiap kumpulan membentangkan
hasil kerja mereka di hadapan kelas.
|
·Manila kad ·Marker pen
|
Penutup
(5minit)
|
Rumusan
Isi
pelajaran
|
1. Guru membuat rumusan akhir isi
pelajaran.
2. Murid dikehendaki mencari perkataan
tersembunyi dan mengelaskan perkataan itu mengikut kumpulannya.
|
Refleksi
Murid dapat menjalankan aktiviti dengan baik dan lancar. Ketika menjalankan aktiviti, murid melibatkan diri secara aktif dan baik. Objektif tercapai kerana murid dapat mengenal pasti jenis-jenis haiwan dan mengelaskan mereka dengan betul.
Murid dapat menjalankan aktiviti dengan baik dan lancar. Ketika menjalankan aktiviti, murid melibatkan diri secara aktif dan baik. Objektif tercapai kerana murid dapat mengenal pasti jenis-jenis haiwan dan mengelaskan mereka dengan betul.
..
No comments:
Post a Comment